Konum: 34865 Kartal/İSTANBUL
+90 216 352 2028
bilgi@webliko.com

Website Seo Uyumlu Resim – Fotoğraf Ekleme

WEBLİKO Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri

Website Seo Uyumlu Resim – Fotoğraf Ekleme

Arama motorlarında ön sıralarda çıkmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken ayrıntılardan biri de sitemizde yayınlayacağımız görselleri optimize ettikten sonra yayınlamaktır. Hemen hemen site içi seo’dan bahsettiğimiz her makalemizde, sitenize ekleyeceğiniz içeriklerde resim kullanmanızın önemli olduğuna değiniyoruz. Şimdi bu yazımızda sizlere fotoğraf eklerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz. 

Özgün Fotoğraflar veya Resimler Kullanın

Google algoritmaları kullandığınız fotoğrafların size mi ait, yoksa başka yerden mi alındığını anlayabilecek yazılımsal özellikleri mevcuttur. Bu yüzden sitenizde kullanacağınız görsellerde kendi çekimini yaptığınız veya kendi tasarladığınız fotoğrafları kullanmaya özen göstermelisiniz. En azında görseli internetten indirseniz bile üstünde bazı değişiklikler yaptıktan sonra sitenize entegre ediniz. 

Google Kopya Fotoğrafı Nasıl Anlar ? 

Şimdi sizinle beraber isterseniz bir test yapalım internetten bir görsel indirin ve bilgisayarınıza kaydedin. Ben aşağıdaki görseli indirdim. 

Şimdi https://images.google.com adresine giriyorum ve görseli yüklüyorum. Çıkan sonuçları sizler için aşağıda listeledim. 

Gördüğünüz gibi google bire bir benzer görselleri buldu ve size sundu. Bu yüzdendir ki sitelerinizde kesinlikle kendi çektiniz görselleri kullanmaya özen gösteriniz. Sizi biraz uğraştıracaktır ama neticesinde güzel dönüşler alırsınız. 

Website Resim Eklerken Dosya İsmi Düzenleme

Bu durum aslında dikkat etmemiz gereken önemli ayrıntılardan biri. Sitemize resim eklemesi yaparken ekleyeceğimiz dosya adına dikkat etmemiz gerekiyor. 

Bir fotoğraf makinesi veya telefon ile çektiğiniz görsellerde genelde dosya adı: RSM-00001.JPG benzeri dosya isimleri ile adlandırılmaktadır. Sitemize bu resim dosyasını bu isimle eklemek bizlere herhangi bir fayda sağlamaz. Bu yüzden sitemize ekleyeceğimiz görsel adını düzenlemeliyiz.

Örnek ben şuan web tasarımı konulu bir yazı yazıyorsam dosya adını web-tasarim.JPG olarak düzenleyip siteme eklemem benim için seo açısından daha yararlıdır. Şunu unutmayın Google sitenizdeki resimleri incelerken, dosya adlarını da incelemektedir. Makalenizin içeriği ile örtüşen görsel isimleri kullanmanız size fayda sağlar.

Siteye Resim Eklerken Resmi Boyutlandırma

Siteye ekleyeceğiniz görselleri boyutlandırmak ve olabildiğince küçültmek, website resim optimizasyonu konumuzun en önemli dikkat edeceğimiz konuların başında gelmektedir. 

Resim Sıkıştırma Nedir ? Nasıl Yapılır ? 

Resim sıkıştırma, sitenize yükleyeceğiniz görsellerin çözünürlüklerinde çok büyük deformasyon gerçekleşmeden resimlerin minimum boyutlarda küçültülmesi anlamına gelir. 

Peki boyut olarak resimleri küçültmek neden önemli? Şimdi sitemizde 20 adet görsel olduğunu düşünelim ve attığımız görsellerde herhangi bir işlem yapmadığımızı varsayalım. Her görsel 500 KB boyutunda olsun. Bu durum siteye giren bir kişinin sitemiz açılırken sistemine yükleyeceği resim dosyalarının boyutu 10 MB olacaktır. Resimleri optimize ederek dosya başı 50KB olarak resim dosyalarımızı optimize ettiğimizi düşürsek bu ise toplamda 1 MB yapacaktır. 

Şimdi düşünelim. 10 MB olan site mi daha hızlı açılır 1 MB olan site mi ? İşte bu yüzden website resim küçültme bir diğer adı ile website resim fotoğraf sıkıştırma çok önemli bir gereksinimdir.

Resim sıkıştırma için bilgisayarınıza bir program indirmenize gerek yok. Çok kolay bir şekilde arama motorlarına resim sıkıştırma yazarak çıkan sonuçların birini kullanarak fotoğraflarınızı küçültebilirsiniz.

Website resim küçültme

Websitesi için optimize edilmiş resim görseli

Yukarıda sıkıştırılmış fotoğraf örnekleri mevcuttur. Gördüğünüz gibi sıkıştırılmamış görsel 306 KB boyunda iken, sıkıştırılmış görsel hemen hemen 4 de 1 boyutu olan 83 KB boyutundadır. 

Fotoğraf sıkıştırma, resim küçültme önemlidir. 

Sitemiz Fotoğraf Eklerken Seo Ayarlarını Yapın

İnternet siteleri ile uğraşanlar iyi bilir, fotoğraflarda ALT ve TİTLE etiketleri mevcuttur. Google örümcekleri fotoğralarınıza ekledediğiniz bu etiketleri inceleyecek ve bir veri olarak algılar ve fotoğraflarınızın ne ile alakalı olduğunu anlamaya çalışır. Bu yüzden alt ve title açıklamaları önemlidir.

Eğer siteniz wordpress ise bu ayarları kolaylıkla yapabilirsiniz. Ortam klasörünüzde bulunan görsellere tıkladığınızda zaten başlık ve alt kısımlarını göreceksiniz. Örnek görsel aşağıdadır.

Resimlere etiket ekleme
WordPress alt etiket ekleme bölümü

Evet bu yazımızda sitemize resim eklerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, seo uyumlu resim ekleme hakkında merak ettiklerini anlatmış olduk. Yazımız yararlı olduysa sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak bizlere teşekkür edebilirsiniz.

Merak ettiğiniz soruları yorum kısmına yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap

  1. Recai Servanoğlu dedi ki:

    Yazınızın tamamını okudum. Gayet başarılı bir yazı olmuş elinize sağlık. Özellikle okuduğum diğer makalelerin haricinde özgün resimler kullanma konusu gayet net ve mantıklı bir yaklaşım olmuş. Bu konuya da dikkat edeceğim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir