Konum: 34865 Kartal/İSTANBUL
+90 216 352 2028
bilgi@webliko.com

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

WEBLİKO Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Seo uyumlu makale nasıl yazılır

Eğer bize Google’da üst sıralara çıkmanın en önemli kriteri sizce nedir diye sorarsanız. Bu sorunun cevabı bizim açımızdan şüphesiz: Seo uyumlu makale yazmak olacaktır.

Bu makalemizi okuduktan sonra sizler de artık seo uyumlu makale nasıl yazılır sorusunun cevabına ulaşmış olacaksınız. Sizden tek ricamız bu makalemizi okurken lütfen sadece okuduğunuz bu makaleye odaklanın. Çünkü bu makale Google’da yükselmenin sırlarını içermektedir.

Şimdi makalemizin konularına isterseniz bir değinelim. İlk olarak seo uyumlu makale nedir ne işe yarar, yararları nelerdir gibi konulara açıklık getireceğiz. Daha sonra seo uyumlu makale örneklerini paylaşacağız ve seo uyumlu makale yazmak isteyenlere tüm püf noktalarını öğreteceğiz.

Şuan burada yazdığım tüm ayrıntılar kendi sitelerimizde makale yazarken uyguladığımız ayrıntıları içermektedir. Seo uyumlu makale ile ilgili her şeyi açık açık sizlere bu makalede anlatacağımdan emin olabilirsiniz.

Evet dilerseniz ilk önemli kriterimiz olan Anahtar kelime belirleme işlemlerinden bahsedelim.

Anahtar Kelime Belirleme

Bir makale konusu belirledim. Mesala bu makaleyi örnek alalım. Bu makalemizin konusu: Seo Uyumlu Makale

Şimdi belirlediğimiz anahtar kelimemiz ile ilgili alt sitemize kullanıcı getirecek, Google arama sonuçlarında çıkabileceğimiz, yazacağımız makale ile alakalı kullanıcı getirisi olan alt anahtar kelimeleri bulmamız gerekiyor.

Bu anahtar kelimeleri tespit ederken 2 adet araçtan faydalanabiliriz. Bunlardan biri Google hizmeti olan ve raporlama kısmı tamamen ücretsiz olan Google Adwords ve Ücretli bir uygulama olan ama ücret ödemeden de bir nebze de olsa işimize yarayan https://keywordtool.io. Hadi şimdi 2 aracı da inceleyelim.

Adwords İle Anahtar Kelime Belirleme

Adwords aslında Google’ın reklam verme hizmetinin adıdır. Reklam verme kriterlerini incelememiz için Google bizim reklam vereceğimiz kelimelerle ilgili kriterleri bize sunar ve ortalama bir maliyet çıkarır. İşte biz bu raporlama sistemini kaynak olarak kullanacağız.

İlk olarak bir Gmail hesabı açıp, Google Adwords’e kayıt olmanız gerekiyor. Bunu kolaylıkla yapabileceğinizi düşündüğüm için ayrıntılı anlatmıyorum.

Google adwords anahtar kelime belirleme
Google Adwords Anahtar Kelime Sayfasına Gidiş

Giriş yaptıktan sonra, Yukarıdaki gibi üst menüden ARAÇLAR ve AYARLAR kısmına tıklayıp, açılan menüden Anahtar Kelime Planlayıcı bölümüne tıklıyoruz.

Adwords Makale İçin Hedef Kelime
Google Adwords Anahtar Kelime Sayfası 2

Daha sonra açılan sayfadan sol menüden Anahtar kelime fikirlerine tıklıyoruz ve açılan ekranda 4. kısıma hedef kelimemizi yazıyoruz ve arama kısmına basıyoruz.

Google adwords kelime analizi
İşte hedeflediğimiz anahtar kelimeler

Yukarıda aldığımız sonuçlar mevcut. Karşısında da ortama aylık arama rakamları mevcut. Size az çok hangi kelimeler popüler bilgi verecektir. Şimdi anahtar kelime tespitindeki en sağlıklı yol budur.

Fakat bazen adwords dar aramalarda size sonuç vermiyor. Mesala ben arama kısmına: Seo uyumlu makale yazdığımda adwords’ten sonuç alamıyorum. Peki bu gibi dar hedef kitlem olan makalelerde neler yapacağım. İşte orada da ikinci seçeneğimiz olan Keyword Tool Aracını kullanacağız.

KeywordTool ile Anahtar Kelime Belirleme

Keyword Tool’da aslında Adwords ile aynı mantığa sahip ve kullanımı çok basittir. İlk olarak şunu belirtelim keyword tool ücretli bir sitedir fakat yine de ücretsiz versiyonu işinize yarar.

Yukarıda gördüğünüz görsel keyword tool’un üst kısmında bulunan arama bölümü, arama kısmına hedef kelimemizi yazıyoruz. Benim hedef kelimem seo uyumlu makale olduğu için onu yazdım ve yandaki bölümden hedef ülkeyi seçiyoruz. Eğer içeriğiniz Türkçe ise Türkçe’yi seçiniz. Daha sonra arama kısmına basınız.

Keyword Tool Arama Sonuçları
Keyword Tool Arama Yaptıktan Sonra Çıkan Anahtar Kelimeler

Şimdi arama yaptıktan sonra yukarıdaki görsele benzer bir sonuçla karşılaşıyoruz. Burada ücretli ile ücretsiz arasındaki fark: Bu aracın ücretsiz versiyonu size kelimeleri veriyor ama hangi kelimenin ortalama kaç kere arandığını görmeniz için ücretli üyelik istiyor. Geniş aramalarda ücretsiz versiyonu işinize yaramaya bilir mesela ben “seo” araması yapsaydım çok geniş kapsamlı sonuçlar alacağım için hangi kelimenin kaç kere arandığını göremediğim için net bir bilgiye ulaşamayabilirdim ama dar aramalarda iyi sonuçlar veriyor ve çıkan sonuçları kullanabilirsiniz.

Zaten seo konusunda yeterince tecrübe sahibi iseniz, zamanla keyword tool’da çıkan sonuçların hangilerinin daha fazla arandığını tahmin edebiliyorsunuz.

Evet şimdi makale yazarken anahtar kelime nasıl belirleriz sorumuzun cevabına ulaşmış olduk. Bu anahtar kelimelerini makale yazarken bir kağıda yazın ve kağıdı klavyenizin önüne koyun ara ara o kağıda bakıp makalenizin belli yerlerine o kelimeleri yerleştirin.

Seo Uyumlu Makale Yazmak

Seo uyumlu makale yazarken en önemli ayrıntının özgün bir makale olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Kopya bir içerikle Google’da üst sıralara çıkmanız söz konusu değildir. Bu yüzden bu konunun üstünde pek durmuyorum.

Başlık – Seo Başlığı – Seo Açıklaması İlişkisi

Başlık: Sitenize giren kullanıcıların gördüğü başlıktır.
Seo Başlık: Title etiketinin arasında bulunan Google tarafından okunan başlıktır.
Seo Açıklaması: Description etiketleri arasında bulunan Google tarafından okunan açıklama kısmıdır.

Arama sonuclarında başlık ve açıklama kısmı

Dikkat edeceklerimiz nelerdir ?
1-) Seo başlık dediğimiz kısımda kesinlikle hedef anahtar kelimeniz geçmeli. Hatta Başlık hedeflediğiniz anahtar kelime ile başlarsa size daha yararlı olacaktır.
2-) Seo açıklama dediğimiz kısımda anahtar kelimelerinizi kullanın, fakat bu kelimeler mantıklı ve anlamlı bir sıra içerisinde olsun.
3-) Seo başlık karakter sayısı olarak 60 karakteri geçmesin.
4-) Seo açıklama karakter sayısı olarak 155 karakteri geçmesin.

Eğer wordpress kullnıyorsanız. Yoast Seo eklentisini kurabilirsiniz. Size uymanız gereken kurallar hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Ayrıca: Seo başlık ve Seo Açıklama kısımlarını bu eklenti sayesinde kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bu eklenti makale yazarken alt kısımda çıkan anlık uyarılarla beraber sizi seo uyumlu makale yazmak konusunda bilgilendirecekir.

Seo Uyumlu Makale Örneği

En çok merak edilen seo uyumlu makale örneği, bu örnekler için sitemizde blog bölümünde yayınlanan makaleleri inceleyebilirsiniz. Ben size farklı olarak H1- H2 – H3 Gibi tagların makalelerde nasıl kullanıldığı şeklinde bir düzen örneği vereceğim.

Seo uyumlu makale örneği
Seo uyumlu makale örneği

Yukarıda gördüğünüz örnek orta düzey uzunluktaki bir makalenin olması gereken H etiketlerinin dağılım şemasıdır. Makalelerinizi yazarken bu konuya özen gösterebilirsiniz. H1 etiketinizde kesinlikle anahtar kelimeniz olsun.

Okunabilirlik Seviyesi Yüksek Makale

Okunabilirlik seviyesi yüksek makaleler yazın. Yani kısaca makaleleriniz kaliteli olsun. Makalelerinizi tek bir parafrafta yayınlamak yerine her 3-5 cümlede bir paragraf atlayın, makale içeriğiniz ile ilgili görseller kullanın.Türkçe yazım ve Dil bilgisi kurallarına özen gösterin.

Google’ın gözünde seo uyumlu makale yazmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz kalite seviyesi önemli bir ayrıntıdır

Seo Uyumlu URL Yapısı

Seo uyumlu makale yazarken, bir önemli ayrıntı da seo uyumlu URL yapısını oluşturmaktır. Google anlamız veya uzun URL sevmez. Örnekle açıklaycak olursak:

YANLIŞ: https://www.webliko.com/post-7743 (Anlamsız)
YANLIŞ: https://www.webliko.com/blog/seo/seo-uyumlu-makale-nedir-nasil-yazilir-tum-ayrintilar (Aşırı uzun)
YANLIŞ: https://www.webliko.com/yuzde-yuz-yararli-seo-uyumlu-makale (Hedef Anahar Kelime için Uyumsuz)
DOĞRU: https://www.webliko.com/seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir (Kısa-Anahar Kelime içeren ve anlamlı)

Seo Uyumlu Makale için Resim Ekleme

Makalemizi ekleyeceğimiz görselleri doğru eklemek seo uyumlu makale yazmak için olmazsa olmaz konulardan biridir. Peki resim eklerken nelere dikkat edeceğiz.

 • İlk olarak resimlerimizi eklerken makalemize uygun ALT tag kısımlarını doldurmamız önemli. Eklediğiniz görselin ne ile ilgili olduğunu ALT etiketlerinde belirtiniz.
 • Resimleri eklemeden önce dosya boyutunu sıkıştırınız bir diğer değişle resim dosyalarını küçültünüz.
 • İnternetten indirdiğiniz fotoğrafları kullanmak yerine, kendi çektiğiniz fotoğrafları ve oluşturduğunuz resimleri kullanınız.
 • Telefon ile veye Fotoğraf makinesi ile çektiğiniz Fotoğrafların dosya isimleri genelde RSM-4534584.JPG gibi isimlere sahiptir. Bu dosya adlarını düzenlemeden sitenize yüklemeyin. Görsel ne ile alakalı ise ismi o olsun. Örnek: seo-uyumlu-makale-nedir.JPG gibi.

Aslında seo uyumlu makalede fotoğraf ve resim kullanımı çok ama çok ayrıntlı bir konu, biz bu konuyu daha önce Website Seo Uyumlu Resim – Fotoğraf Ekleme başlıklı yazımızda tüm ayrıntıları ile anlattık. Kesilikle okumanızı öneririm.

Site İçi Linklemeler

Bu da makalemizde önemi bir ayrıntı.Bir makale yazdığımızda yazdığımız makale içinde daha önce yazdığımız makaleye benzer bir konu geçiyorsa: insanları o makaleye yönlendirin. Örneği çok uzakta aramanıza gerek yok bir üst paragrafta bahsettiğimiz olayı görebilirsiniz.

Kısa Kısa Seo Uyumlu Makale

 • Anahtar kelime analizinizi doğru yapın ve size getirisi olacak anahtar kelime kullanımına özen gösterin.
 • Anahtar kelimenizi H1 etiketinde kesinlikle kullanın
 • Seo başlık ve Seo açıklama bölümlerine özen gösterin.
 • Anahtar kelimenizi ilk paragrafınızda kesinlikle kullanın
 • H1 – H2 – H3 etiketlerini kullanmaya özen gösterin.
 • Makaleniz özgün olsun, herhangi bir yerden esinlenebilirsiniz ama kesinlikle kendi cümleleriniz ile yazınız.
 • Fotoğraf Eklerken ekleyeceğiniz fotoğraf ve resimleri anlattığımız şekilde düzenleyin
 • Okunabilirlik seviyesi yüksek makaleler yazın. Ayrıntılar yazımızda anlatmıştık.
 • Makalenizden diğer makalelerinize linkler verin. (Site içi linkleme yapın)
 • URL yapısını bahsettiğimiz şekilde düzenleyin.

Evet arkadaşlar son zamanlarda bizlere sıklıkla gelen soruların başında olan seo uyumlu makale nasıl yazılır sorusunu bu makalemiz ile cevaplamış olduk. Umarım sizlere yararlı olabilmişizdir. Yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız. Yorum kısmına yorum yaparak sitemize fayda sağlayabilirsiniz.

6 cevap

 1. Mert dedi ki:

  Bu aralar seo uyumlu makale yazma konusunda baya araştırma yapıyorum, iyi bir paylaşım olmuş.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Mert Bey.
   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.
   Bu konuda size yardımcı olduğumuz için mutlu olduk. Yeni çıktığınız bu yolda başarılarınızı dileriz.

 2. Doğukan Daloğlu dedi ki:

  Keşke sitenizde seo ile ilgili daha çok bilgilendirme olsaydı. Sanırım bu konuda pek paylaşım yapmıyorsunuz.

  • admin dedi ki:

   Doğukan Bey Merhabalar
   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.
   Makale yazmak ne yazık ki çok vaktimizi alan bir aktivite, iş yoğunluğumuz fazla olduğundan dolayı bu konuda yeteri kadar zaman ayıramıyoruz. En kısa zamanda bu alanda da sitemize daha fazla özen göstereceğimize emin olabilirsiniz.

 3. Mehmet Yılmaz dedi ki:

  Merhaba
  Önerilerinizi satır satır okudum. İlk olarak zamanınızı ayırıp bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. SEO ile yaklaşık 2 yıldır uğraşan biri olarak yazdıklarınızın altına imzamı atabilirim. Çok güzel ve hoş bir anlatım biçimi olmuş. Tecrubesi olmayan arkadaşlar için iyi bir kaynak sayılacaktır.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey
   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.
   Sizin gibi ilgi alanı SEO olan kişiler tarafından takdir edilmek bizi mutlu ediyor. Tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir