Konum: 34865 Kartal/İSTANBUL
+90 216 352 2028
bilgi@webliko.com

Google Seo Kriterleri

WEBLİKO Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri

Google Seo Kriterleri

Google Seo Kriterleri

Bu yazımızda Google arama motorunun sonuçları sıralarken dikkat ettiği kriterlerin olumlu ve olumsuz yönde etkilerini inceleyeceğiz. Yazımızda 2020 seo kriterlerini; önemli seo kriterleri, orta düzey seo kriterleri, düşük düzey seo kriterleri diye 3 kademe ayırdık.

Google’da 1.sıraya çıkmak istiyorsanız bu makalede yazdığımız google kriterlerinin çoğunu hatta özellikle önemli olarak belirttiklerimizin hepsini uygulamanız gerekmektedir.

A) Önemli Seo Kriterleri

Bu başlık altındaki kriterler, sitenizde kesinlikle dikkat etmeniz gereken kriterlerdir.

A1) Alan Adı Seo Kriterleri

Alt başlıklarda alan adı ile ilgili önemli olarak nitelendirdiğimiz 2020 seo kriterleri mevcuttur.

A1a) Alanadı Yaşı

Alanadı yaşı Google için en önemli seo kriterlerinden biridir. Alanadınız ne kadar yaşlı ise Google gözündeki itibarınız da eş düzeyli olarak artacaktır. Burda bu kriterden bahsederken 6 aylık veya 1 yıllık domain arasındaki farkdan değil de 2 yıl ile 10 yıl arasında olan alan adı kalite farkından bahsediyoruz.

A1b) Anahtar Kelime ve Alan Adı Bağlantısı

Hedeflediğiniz anahtar kelimenin alan adı alırken alan adınızın ilk kısmında geçmesi önemli bir ayrıntıdır. Örnek benim hedeflediğim kelime seo ise Turkiyeseo.Com domaini yerine SeoTurkiye.com domainini tercih etmemiz daha mantıklıdır.

A1c) Alan Adı Uzantısı

Com alanadı uzantısı size fayda sağlayacaktır. Markalaşma açısından com uzantılı alan adları değerlidir. Google nezlinde de bu durum böyledir. 

A2) İçerik Ekleme Kriterleri

Bu başlık altındaki kriterler içerik eklerken dikkat etmemiz gereken kriterlerdir

A2a) Anahtar Kelime ve Başlık İlişkisi

Hedeflediğiniz anahtar kelimenin eklediğiniz içeriğin başlığında olması önemlidir. Eklediğiniz içeriğin Google’da üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız, hedeflediğiniz anahtar kelimeyi başlıkta kesinlikle belirtiğiniz.

A2b) Anahtar Kelime ve Açıklama İlişkisi

İçeriği eklerken eklemeniz gereken açıklama kısmına hedeflediğimiz anahtar kelimeyi belirtmemiz gerekmektedir. Açıklama kısmı sitemizde description diye adlandırdığımız bölümdür.

A2c) Anahtar Kelimenin İçerikteki Yoğunluğu

Hedef olarak belirlediğimiz anahtar kelimemizi yazdığınız makalenin içinde en az %1 en fazla %4 oranında kullanmanız gerekmektedir. Bir makale de aşırı derecede hedeflediğiniz anahtar kelimeyi kullanmanız Google tarafından spam olarak algılanır ve sizin için sıkıntı olabilir.

A2d) Sayfa Açılma Hızı

Eklediğiniz yazı veya makalenin açılma hızını hız ölçme araçlarından test edin yavaşlık varsa duzeltin.

A2e) Özgün İçirik

Sitenizdeki içerikler daha önce herhangi bir yerde kullanılmamış özgün içerikler olmalıdır. Aksi durumda Google’da üst sıralara çıkmanız söz konusu bile olamaz. Kopya içerik eklemeniz durumunda Google tarafından ceza-i işlem uygulanmanız yüksek ihtimaldir.

A2f) Resim Optimizasyonu 

Sitenize yüklediğiniz görseller sitenizin açılma hızını etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Resimler küçültülmeli, ekleme yapılırken ALT etiketinin eklenmesine özen gösterilmelidir. Ayrıntılar için. Website Seo Uyumlu Resim – Fotoğraf Ekleme başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

A2g) İlk 100 Kelimede Anahtar Kelime

Yazınızın ilk 100 kelimesini hedef kelimeleriniz kesilikle olsun. Google makalenizi incelediğinde odak noktanızı anlamıza yardımcı olur. Ayrıca makale yazarken anahtar kelimelerinizi betimlemeye özen gösterin kalın, italik, alt çizgi özelliklerini kullanın.

A2h) Okuma Kolaylığı

Makalelerinizi yazarken veya sitenize içerik eklerken paragraf mantığı ile yazmaya özen gösterin. İçeriklerinizin tamamını tek bir paragrafa sığdırmayın. Bu hem şık bir görüntü olmayacak hem de okuma kalitesini bozacaktır.

A2i) URL Kalitesi

Sitenize içerik ekledikten sonra içerik linkinin çok uzun olmamasına özen göstermeliyiz. Bazı siteler bir çok kelimeyi tek bir linkte göstermek için uzun URL’ler kullanıyor fakat bunun pek bir yararı yok. Örnekle açıklayacak olursak:
YANLIŞ: webliko.com/kategori/seo/site-ici-seo/site-ici-seo-kriterleri
DOĞRU: webliko.com/site-ici-seo-kriterleri

A2j) URL İçinde Anahtar Kelime Kullanın

Bir önceki maddemizde örnekle görebilirsiniz. URL içinde anahtar kelimenizin seçmesine önem gösterin. Hatta URL anahtar kelimeniz ile başlarsa sizin için dah doğru bir tercih olacaktır.

A2h) İçerik Sürekliliği 

Sitenize 1 günde 5 makale ekleyip kalan diğer 4 gün eklememek yerine, o 5 günün her günü 1 makale eklemek yani her gün 1 makale ekleyerek içerik sürekliliği sağlayabilirsiniz. Bu sitenizi güncel tutar. Çok Önemi Bir Ayrıntıdır.

A3) Sitemiz Genel Kriterleri

Bu başlık altındaki kriterler önem arz eden sitemizin genel kriterlerinden oluşmaktadır.

A3a) Site Haritası

Sitenizin bir site haritası olması en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Site haritanızdaki linkler Google tarafından daha kolay izlenmesi ve arama motorına içeriklerinizin eklenmesi açısından önem arz etmektedir. 

A3b) Mobil Uyumluluk (Responsive Kodlama)

Son yıllarda artık akıllı telefonların neredeyse bilgisayarlardan çok kullanılması nedeni ile Google’da mobil uyumlu tasarımlara önem vermeye başladı ve mobil uyumlu olmayan tasarımları sıralamalarda geri plana attı. Bir tasarımın mobil uyumlu olması o sitenin arama motorlarında bir adım önde olmasını sağlıyor.

A4) Backlink Seo Kriteri

Bu başlık altında backlink ile ilgili önemli seo kriterlerine yer vereceğiz.

A4a) Backlink kalitesi

Eskiden backlinklerin kalitesi pagerank değerleri ile ölçülürdü ama artık ne yazık ki böyle bir değer kalmadı. Artık backlink değerleri MOZ ve Ahrefs gibi ücretli araçların çeşitli kriterlerden geçirerek sitelere verdiği DA ve PA değerlerine göre değerlendiriliyor. PA ve DA değer yüksek SEO Skoru düşük linkler faydali link olarak algılanıyor

A4b) Backlink Katlamalı İlerleme

Sitemizi açtık 6 ay hiç backlink almadık ve 6 ay sonra birde 30 farklı siteden backlink aldık. Google bu işte bir sahtekarlık olduğunu anlayacak kapasitededir. Backlink çalışması yaparken katlamalı olarak ilerleyin. İlk ay 2 siteden. 2. ay 4 siteden. 3. ay 6 siteden vs vs. benzer arttırımlarla ilerlemeniz için için daha doğru olacaktır.

A4c) Aynı Kategoriden Alınan Backlink

Bizim internet sitemiz demir çelik üzerine hizmet veren bir site diyelim. Herhangi bir siteden backlink ile aynı sektorde hizmet veren bir siteden backlink almak arasında çok büyük kalite farkı mevcuttur. Aynı sektörden alınan backlinklerin faydası çok büyüktür. 

A4d) Backlink Dağılımının Önemi

Backlink dağılımı çok önemli bir faktördür. Sitenize gelen linkler genelde aynı siteden geliyorsa bu size zarar verebilir. Örnek: Ben A sitesinin footer bölümünden bir backlink aldım ve sitenin yaklaşık 10.000 indexi var diyelim. Her sayfada linkim olacağı için bu bize zarar verebilir. Bir sitenin maximum 4-5 sayfasından link almaya özen gösterin. 

A4e) Backlinlerin Hedef Kelimelere Dağılımı

Backlink alırken tek bir kelime hedeflemeyin. Yani her backlink linkinizin metni hedeflediğiniz kelime olmasın. Hedef kelimenize 5 link aldıysanız, 5 er tane alt kelime belirleyip her birine 1 er link alınız.

A4f) Backlinklerin Linklere Dağılımı

Amacınız anasayfanızı Google’da üst sıralara çıkarmak olabilir evet ama sadece ana sayfanıza backlink almanız site zarar verir. Anasayfanızdan daha çok alt sayfalarınıza link alın. En azından alfığınız linkler google gözünde daha gerçekçi olacaktır. Zaten alt linkler anasayfanızı etkiler o yuzden rahat olabilirsiniz. Anasayfanıza 3 link alırken, alt sayfalarınıza 5 link alınız. Tabi ki farklı farklı alt sayfalara.

A4g) Backlink sayfası ile Link Sayfası İlişkisi

Siteme bir backlink alacağım. Backlink alacağım sayfa ile linkini ekleteceğim sayfa içerilerinin konu bazından benzer olması sitemize eksrea artı getirecek ve backlinki daha kaliteli yapacaktır.

A4h) Aynı IP’de Bulunan Sitelerden Link Almak

(ZARARLI) Bazı arkadaşlar bir makine alıp tek bir IP ye 20 tane site kurup o sitelerden link alımı yapıyorlar. Google aynı IP üzerinden alınan linkleri algılayabilecek kapasitedir. Bu linkler size yarardan çok zarar verir.

A4i) Yorum Backlinkler

(ZARARLI) Yorum backinkler bazı kaliteli blog siselerinin yorum kısmına yapılan backlinklerdir, eğer bu yorum yaptığnız sayfalar keşfedilmemiş kalite sayfalar ise bir nebze de olsa yarar sağlayabilir fakat özellike çöp olmuş 150 200 adet hatta bazen 500 den fazla yorum backlink alınmış sayfalardan yorum backlink alanlar var. Bu sitenize zarar verir.

A4j) Profil Backlink

(ZARARLI) Bir çok foruma üyelik açılarak kullanıcı profillerinin web sitesi kısmına site adınız eklenerek backlink alınır, bu backlink türününden yarardan çok zararı vardır.

A5) Kullanıcı Davranışları 

Bu başlık altında kullanıcı davranışlarının google seo kriterlerindeki yerini inceleyeceğiz

A5a) Direkt Gelen Kullanıcı 

Eğer sitenize giren kullanıcıların bir çoğu sitenizi arama motorlarından değilde elle yazarak direk gidiyorsa bu kullanıcılar ğzerinden iz bıraktığınız anlamına gelir ve siteniz Google tarafından kalşteli olara algılanır.

A5b) Sitenizde Geçililen Zaman (Hemen Çıkma Oranı)

Bir kullanıcı sitenizde ne kadar çok zaman geçirirse, Sireniz Google gözünde o kadar kaliteli değerlendirilecektir. Bu yuzden webmaster araçlarından sizlere istatistiksel olarak sunulan hemen çokma oranınızı takip ediniz ve bu oranı arttırmaya çalışınız. 

A5c) Tekrar Eden Kullanıcı

Eğer sitenizi daha önce sitenize girmiş kullanıcılar tekrar ziyaret ediyorsa, bu sizin sitenizin beğenildiği anlamı taşımaktadır. Bu durum da Google nezlinde önemli bir kriterdir. 

A5d) Yorum Etkinlikleri

Sitenize giriş yapan kişilerin okuduğu makale ve içeriklerin yorum kısmına yorum kısmına yorum bırakmaları o sayfada etkileşimin fazla olduğu anlamına gelmektedir. 

B) Diğer Seo Kriterleri

Sitemizde seo açışından orta derece ve daha alt derecede önem arz eden seo kriterlerini ana başlıklar ve alt başlıklar ile inceleyeceğiz.

A1) Alan Adı Seo Kriterleri

Alan adı ile ilgili orta derece bizi ilgilen seo kriterlerini bu başlık altından inceleyebilirsiniz.

A1a) Alan Adı ve Anahtar Kelime İlişkisi

Anahtar kelimenin alan adı içinde geçmesi seo açısından orta düzey önem arzeden bir ayrıntıdır.

A1b) Bire Bir Ala Adı Eşleşmesi

Hedeflediğiniz kelime ile alanadınızın birebir eşleşmesi arama  motorlarında size fayda sağlayacaktır. Örnek hedek kelimeniz: seo kriterleri ise seokriterleri.com alan adı size sayfa sağlar.

A1c) Whois Bilgileri Gizlenmiş Alanadı

Aldığınız alan adının  whois bilgilerini gizlemeniz google nezlinde pek te olumlu yaklaşılan bir durum değildir.

A1d) Daha Önce Kullandığınız Alan Adı Cezası

Daha önce yönettiğiniz sitelerden biri ceza aldıysa, Google şuan kullandığınız siteye biraz ölçülü yaklaşabiliyor.

A1e) Ülke Uzantılı Alan Adları

Eğer aldığınız alan adı ile Türkiye’de hizmet vermeyi planlıyorsanız TR uzantılı domainler size Türkiye aramalarında extra bir ayrıcalık yaratabilir.

B2) İçerik Ekleme Kriterleri

Orta ve daha alt derecede Google sıralamasını etkileyen seo kriterleri aşağıda mevcuttur.

B2a) Anahtar Kelimenize “H1” Tag’ Ekleyin.

Eklediğiniz makale tabi ki anahtar kelimenizin içeriği ile ilgili olacaktr. Hedeflediğiniz anahtar kelimenizi makale içinde H1 tagı ile kullanmaya özen gösterin. 

B2b) H Taglarının Kullanımına Özen Gösterin

Sitenize makale eklerken anahtar kelimelerini belirleyin ve belirlediğiniz anahtar kelimelee H tagı ekleyin. Örnek ana anahtar kelimenize H1 alt anahtar kelimenize h2 daha alt anahtar kelimenize h3 tagları ekleyebilirsiniz.

Örnek yazı içeriği: 1 Adet H1 – 2 Adet H2 – 4 Adet H3 (Yazı uzunluğunuz arttıkça arttırılabilir)
içerik
H1 Tag
içerik 
H2 Tag
içerik
H3 Tag
içerik
H3 Tag
içerik 
H2 Tag
içerik
H3 Tag
içerik
H3 Tag

şeklinde bir makale gayet sistemli ve google’ın sevdiği türden bir makale olacaktır. 

B2c) İçerik Güncelleyin

Daha önce eklediğiniz içerikler eğer değişim gösterebilecek konular ise bu içerikleri düzenleyin. google güncellemeleri sever. Bir yazı ekleyip, yazıyı eklediğiniz gibi bırakmayın. Küçük 100 150 kelimelik düzenlemeler size iyi bir ayrıcalık kazandıracaktır. 

B2d) İçeriklerinizde Dış link Kullanın

Herhangi bir yazı eklerken başka sielere link vermekten çekinmeyin. Bu sizi kalitesiz bir site yapmaz hatta artı etkisi bile olur. Sadece link verdiğiniz sitelerin kaliteli siteler olduğuna emin olun. 

B2e) Yazım Kurallarına Özen Gösterin

Sitenize içerik eklerken dil bilgisi ve yazım kurallarına özen gösterin. Yazılarınızı bozuk bir Türkçe ile yazmayın. Bu da Google gözünde önemli sayılabilinecek bir kriterdir.

B2f) Diğer Konularınıza Yönlendirme Yapın

Sitenizde bir makale yazarken makal içinde daha önce açıklamasını yaptığınız bir konudan bahsediyorsanız. Şu konuda şundan bahsetmiştik seklinde kendi sitenizde linklemeler yapabilirsiniz. Bu size yarar sağlayacaktır.

B2g) Kalın, İtalik, Altı Çizili yazı Önemi

Makalelerinizin tamamını veya bir paragrafın tamamını bu seçeneklerden birini kullanarak yazmayın. Bu size yarar verir. Sadece yazınızda hedeflediğiniz anahtar kelimeler için bunları kullanın örnek yazınız seo kriterleri ise bu ve buna benzer kelimelerde kullanabilirsiniz.

B2h) Aynı İçerikler Farklı Siteler

Bir makale yazdınız ve bu makaleyi size ait olan 2 siteye eklediniz  diyelim. Makale ilk indexlenen site için özgün , ikinci indexlenen site için kopya içerik olacaktır. Yazdığınız makale özgün diye birden fazla sitenize eklemeyin.

B2i) Doğru Kategorize Etmek

Yazılarınızı içerikleri ile eşdeğer kategorilere ekleyiniz. Alakasız kategorilere sırf kategoriler hareketli olsun diye ekleme yapmayınız.

B2j) Etiket Kullanımı

Özellikle wordpress temelli sitelerde yaygın olarak kullanılan makalelere içerik ekleme kısmında aşırı anahtar kelime eklemekten kaçının maximum 3-4 adet tag ekleyiniz. Fazlası size zarar verecektir.

B2k) Kaynak Belirtme

Eğer yazınızda bir kayak belirtmeye ihtiyacınız varsa aldığınız kaynağı yazının altında belirtiniz. Bu sizi hem kopya içerikten kurtarır. Kaynak verebiliyorsunuz diye tüm makaleyi baştan sonra sağdan soldan kaynak vere vere yayınlayabileceğiniz anlamına gelmiyot bu durum. Ona da dikkat edin. 

B2l) Aşırı Link Çıkışı

Yazdığınız makalede sizi olumsuz etkileyecek seviyede link çıkışı yapmayınız. Sadece gerekli olan konularda kullanıcılarınızı bilgilendirmek için link çıkışları yapabilirsiniz. Aşırısı size zarar verir.

B3) Sitemiz Genel Kriterleri

Orta ve daha alt derecede Google sıralamasını etkileyen seo site genel kriterleri aşağıda mevcuttur.

B3a) Kaliteli İndex Sayısı

Sitenizde ne kadar kaliteli içerik sayısı fazla ise Google gözünde sitenin değeri o kadar fazladır. Diğer yazdığınız makaleler için önceki yazdığınız kullanıcı dostu makaleleriniz referans niteliği taşır.

B3b) Site Açık Kalma Süresi

Bazı siteler gerek saldırılardan, gerek hosting kaynaklı problemlerden dolayı kapanabiliyor. Google botlarının sitenizi ziyaret etmesi durumunda sürekli kapalı bir site ile karşılaşması olumsuz bir etki yaratacaktır.

B3c) SSL sertifikası

Eğer siteniz bir alışveriş veya kullanıcı girişi olmayan bir site ise SSL sertifikasının bana göre pek bir önemi yok seo kriterlerinde çok fazla etkisi olacağını düşünmüyorum. Olsa zararı olmaz ama olmasa da olur. Eğer alışveriş siteisi veya kullanıcı girişi olan bir sisteme sahipseniz SSSL sertifikası size pozitif yarar sağlayacaktır.

B3d) Farklı Başlık, Açıklama ve Meta Tag

Sayfalarınızda farklı başlık, açıklama ve meta taglar kullanmaya özen gösterin. Sayfaların içerikleri benzer olsa bile aynı açıklama veya meta tagları kullanmayın

B3e) Google Araç Kullanımı 

Google’ın sitelerinizle ilgili olan araçlarını kullanmaya özen gösterin. Analytics, Search Console. Eğer bence bütçeniz var ise çok küçük yatırımlar ile Adwords hizmetini de kullanmanızı öneririm. Bu hem sitenize kullanıcı çeker, hem de gelen kullanıcılar organik kullanıcı olduğu için seo açısından etki sağlar.

Zamanla Güncellemeye Devam Edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir