Konum: 34865 Kartal/İSTANBUL
+90 216 352 2028
bilgi@webliko.com

Google’da İlk Sıralara Çıkmak

WEBLİKO Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri

Google’da İlk Sıralara Çıkmak

Google’da ilk sıralara çıkmak çoğu için hayal gibi görünse de aslında yapılacakları bildikten sonra pek de zor olmayan sadece planlı bir çalışma gerektiren sistemi doğru uygulamaktan geçen bir yol olduğu görülmektedir.

Peki madem bu iş bu kadar kolay, neden millet bu iş için bu kadar para ödüyor, bu kadar sermaye ayırıyor dediğinizi duyar gibiyim. İlk olarak şunu belirtelim bu yazıda anlatacağımız yöntemleri düzenli bir şekilde uyguladığınız sürece: düşük ve orta ölçekli arama hacmine sahip kelimelerde Google’da ilk sayfaya çıkmak, hatta Google’da 1. sıraya çıkmak gayet mümkün bir durum haline gelecektir.

Hadi şimdi sırası ile başlayalım ve son zamanlarda bir çok kullanıcı tarafından en çok sorulan Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkarım ? sorusunun cevabını sizlerle paylaşaşım.

GOOGLE’ın Mantığını Anlamak ?

Aslında arama motorlarından Google’da ilk sıraya çıkmak için yapmamız gereken ilk şey google’ın mantığını anlamaktır. Google nasıl siteler ister? Nelere değer verir? Bunu cevaplayabilmek sizin en iyi olabilecek potansiyeli elinde bulundurduğunuz anlamına gelmektedir.

Bir sistemi anlamak ve anladıklarını uygulamak ile bir sistemi sağdan soldan edinilen bilgileri parça parça uygulamak arasında çok büyük bir fark vardır.

Site İçi Seo (On-Page Seo)

Sitenizin GOOGLE’da birinçi sıraya çıkmasını istiyorsanız ilk aşamada dikkat edeceğiniz seo kriterleri, sitenizi %100 google’a uyumlu hale getireceğiniz çalışmalardır. İsminden de anlaşıldığı gibi site içi seo, sitenizin içinde yaptığınız çalışmalara verilen isimdir.

Bünyesinde bir çok hata barındıran, kalitesiz görsel, kalitesiz tasarım, yavaş açılan, kullanıcılarını sitede tutamayıp kısa sürede çıkış yapılan sitelerin Google’da üst sıralara çıkma ihtimali söz konusu değildir.

Şimdi sıra ile iç seo başlıklarına değineceğiz.

Site Hızı’nın Seo’ya Etkisi

Bir sitenin açılma hızı seo’nun vazgeçilmez temel taşlarından biridir. Bir site ne kadar hızlı açılırsa, site arama motorları tarafından o kadar olumlu karşılanmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde: 4 saniyeyi geçen açılma sürelerine sahip web sitelerine giriş yapan kullanıcıların %40’ının bu süreyi beklemeden siteyi terk ettiği görünmektedir. Bu durum sitenizi sadece google için hızlandırmanızdan daha çok kendini kullanıcılarınız için hızlandırmanız gerektiğinin en önemli göstergesidir.

Peki sitem neden yavaş, sitem hız nedir, bu tür verilere nereden ulaşabiliriz gibi soruları sorduğunuzu varsayarak sizlerle sitenizin hızını ölçme konusunda bilgiler paylaşacağım.

İlk olarak sitenizin hızını ölçmek için HIZ ÖLÇME ARACI linkine tıklayarak, sitenizin hızını ölçebilirsiniz. Bu araç GOOGLE’a ait bir araçtır ve ücretsizdir.

Google Site Hızı Ölçme Araçı
Google Site Hızı Ölçme Araçı

Ölçme işlemini gerçekleştirdikten sonra sizlere 100 üzerinden puan verilir, eğer sitenizde mobil uyum var ise mobil tasarımınız ve masa üstü tasarımınız ayrı ayrı puanlanır. Puanların düşük olma sebebi aşağıda yazılır. Siz de aşağıda sizlere sunulan sorunları çözerek sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Site hızınızı belirleyen diğer faktörlerden biri de alanadınızın barındığı makinenin cevap verme süresidir. Bu yüzden kaliteli bir firmadan hosting almanız sizin yararınıza olacaktır.

Site hızınızı arttırmak için eğer wordpress sistemi kullanıyorsanız cache eklentilerinden birini sisteminize kurarak önbellekli site özelliğini aktif edip, sitenizi biraz daha hızlandırabilirsiniz.

Hedef Kitle ve Anahtar Kelime Seçimi

Bir sitenin Google’da üst sıralarda çıkması sadece hızı ile teknik bilgi ile mümkün değildir. Sitenin hızı önemli olduğu kadar bir diğer etken de sitenin içeriğidir ve doğru anahtar kelimelere yönelerek hedef kitlenize ulaşmayı sağlamaktır.

İsterseniz Google’da 1. sayfaya çıkmak için gerekli olan kriterlerin başında gelen anahtar kelime seçiminden biraz bahsedelim. Anahtar kelime seçimi evresinde kendinizi sizin sitenize ulaşacak bir internet kullanıcı gibi düşünmeniz aslında bu sorunu çözecektir. Ben hangi kelimeleri arayabilirim ? İşte bu sorunun cevabı sizin anahtar kelimelerinizi sizlere sunacaktır.

Yazılarınız içinde bulduğunuz anahtar kelime öbeklerini kullanmalısınız ki, GOOGLE yazınızın içinden anahtar kelimeleri ayıklayıp bu kelimede arama yapan kişilerin karşısına sonuçlarda sizin sitenizi de sunabilsin.

Özgün İçeriğin Önemi

Evet içerik konusunda bir sitenin olmazsa olmazı konusuna gelmiş bulunuyoruz. Özgün içerik. Peki neden özgün içerik ? Sağdan soldan içerikleri toplasam sitemi bu yazılarla doldursam bana bir faydası olmaz mı ? Bu sorunun cevabı kesinlikle olmaz.

Özgün içerik yazmak yerine başka bir siteden aldığınız yazıyı kendi sitenizde, kendi içeriğiniz gibi paylaşmanız yaptığınız hatadan daha çok sizlere zaman kaybettirmekten başka hiç bir işe yaramaz.

NOT: KOPYA İÇERİK İLE GOOGLE’DA ASLA ÜST SIRALARDA OLAMAZSINIZ

bu konuyu bir netleştirelim.

Google’da üst sıralara çıkmanın yolu: Herhangi bir yerde daha önce yayınlanmamış, özgün ve kaliteli makalelerden geçer.

Peki makale eklerken nelere dikkat etmeliyiz ?

İlk olarak en önemli kural makalelerinizin özgün olması, bunu asla unutmayın. Makalelerinizi her ay 1 güne sığdırıp 1 günde 10 tane eklemek yerine, 1 ay içinde 3 günde 1 ekleme yaparak ay geneline yayın. Bu durum sitenizin sürekli güncel olmasına yardımcı olacaktır. Hatta bana kalırsa her gün 200 300 kelimelik kısa sayılabilecek, sizi fazla yormayacak 10 dakikada yazabileceğiniz makale eklemesi yapın. En azından bu durumu sitenizi açtığınız ilk haftalarda sürdürün. Bunun nedeni: Sitenize Google botları her girdiğinde yeni bir içerik algılaması botların sitenizi daha şıklıkla ziyaret etmesi anlamına gelmektedir.

Sitenize makale eklerken, makale ana başlıklarını H1 – H2 – H3 gibi meta-tag etiketleri ile belirtmeyi unutmayın. Bu başlıklarda genelde hedef kelime olarak belirlediğiniz kelimeleri kullanmaya özen gösterin.

Sitenize eklediğiniz makalelerde bolca görsel kullanın. Görselleri eklerken title ve alt etiketlerini kullanmaya özen gösterin. Resim görselinizi eklerken adını değiştirmeyi unutmayın. Örnek: TF556985868.JPG isimli bir resim dosyası yüklemektense, dosya adını düzenleyin Örnek: arama-motoru-optimizastonu.JPG gibi.

Dosya adı düzenleme örnek
Dosya adı düzenleme

Fotoğraf eklerken en önemli ayrıntılardan biri de fotoğraf boyutunu düzenleyip sisteme öyle yüklemektedir.

Fotoğraf Boyutlandırma Seo
Seo için Resim boyurlandırma

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi aslında sitemizde görünen görsel sol tarafta bulunan görseldir fakat biz sitemize görselin büyük halini yükleyerek kod ile resmi küçülterek görünmesini sağlıyoruz. Bu ne demek aslında 115 boyunda olan dosya yerine 575 boyutundaki dosyayı bilgisayarımıza yüklüyoruz. Tüm fotoğrafları bu şekilde optimize etmeden eklediğimizi düşünürsek, sitemizin açılma hızını nasıl etkilediğini sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Makale Biçimi ?

Makale eklerken bir diğer ayrıntı ise okunabilirlik seviyesidir. Kesinlikle paragraf sistemli yazı eklemeye özen gösterin. En azından 4-5 cümlede bir paragraf atlayın. Cümlelerinizi insanların kolaylıkla anlayabileceği kelimelerden oluşturun. Arka plan ve yazı renginin gözü yormadığına emin olun.

Google’da ilk sayfada olan siteler incelendiğinde genelde üst sıradaki sitelerin makale kelime sayılarının nerede ise 2000 kelimeden oluştuğu gözlemlenmektedir. Yani google özgün ve uzun makaleleri sever. Fakat Google sırf uzun makale seviyor diye de 3 satırda anlatılacak bir bilgiyi 10 satıra yaymayın. Unutmayın bu durum sitenizi ziyaret eden kişinin sıkılarak sitenizden çıkmasını sağlar ve Google siteden hemen çıkış oranını kaydeden bir ve bu durumu sıralamaya yansıtan bir özelliğe sahiptir.

Yukarıda paylaştığımız bilgilendirmeler ile site içi seo ile ilgili ayrıntılara kısaca değinmiş olduk, hadi şimdi bir de site dışı seo ayrıntılarına göz atalım ve sitemizi google’da 1.sıraya çıkarmak için neler yapabiliriz sorusunun cevabına devam edelim.

Site Dışı Seo (Off-Page Seo)

Site dışı seo, ismiden de anlaşıldığı gibi sitemizde işlem yapmayıp başka sitelerden sitemize fayda sağlayabilecek organizasyonların tümüne denebilir. Kısaca bu işlemlere BACKLİNK diyebilir.

Google’da 1.sıraya çıkmak için backlinkler önemli bir faktördür. Tabi bunu ne kadar çok backlinkim olursa o kadar yukarda olurum mantığı ile düşünmeniz yapacağınız en büyük hata olacaktır.

Backlink Nedir ? Neden Önemlidir ?

Şimdi internet kavramını unutalım ve normal hayatımıza dönelim. Ben evimi boyatmak istiyorum ve bir boya ustası bakıyorum. Aa dur aklıma ne geldi ? Geçen gün Ahmet ile otururken o da evini boyattığından bahsetmişti ve çok memnun olduğunu söylemişti. Ahmet’i arayayım da şu boya ustasının numarasını alıp ben de evimi aynı ustaya boyatayım.

Evet artık yazılımcı kafamıza geri döebiliriz. Yukarıdaki örnek başlı başına aslında BACKLİNK’tir. Yani backlink başka bir sitenin sizi önermesi anlamına gelmektedir. Bu öneriler linkleme şeklinde yapılır ve google bu linkleri algılayarak sizi üst sıralara taşır.

NOT: Yapılan yanlış backlink çalışmaları neticesin siteniz ceza alabilir, hatta kesin alır. Dikkatli olmalısınız.

Peki backlink alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

İlk olarak yeni açılan siteler backlink almak yarardan çok zarar verecektir. İlk verdiğimiz örneği düşünelim. Yeni bir boyacı hayal edelim. Bu boya ustasını bana kim önerebilir ? Daha önce hiç bir iş yapmadı ki. İşte backlink mantığı da aynı şekildedir. Google algoritmaları yeni açılan sitelere gelen aşırı backlinklerin doğal yoldan gelmediğini anlar ve sitenizi cezalandırabilir.

Biz dış seo çalışmaları için, site içi seo çalışmalarını doğru yaptıktan en az 3 ay sonra küçük küçük link alarak başlamanızı öneririz.

Sitenize gelen her link size yarar sağlayacak diye bir kural yok. Hadi şimdi birazda hangi site bana yarar sağlar buna bakalım.

Sitenize yarar sağlayacak linklerin başında sizinle aynı kategoride olan sitelerden gelen linkleri ilk sıraya yazabiliriz. İkinci sıraya ise Google’ın kaliteli gördüğü belli bir kullanıcı sayısına ve kitlesine sahip sitelerden gelen linkleri ekleyebiliriz.

Site dışı seo. Google’da 1. sıraya çıkmak için gerekli en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu yüzden bir sonraki yazımızı site dışı seo ve Backinkler üzerine yazacağız. Şimdilik bu yazımızı burada sonlandırıyoruz, bizi takip edebilirsiniz.

Seo Hizmeti hakkında bilgi almak için. SEO HİZMETİ sayfamızı. Seo Hizmeti paketlerimizi incelemek için ise HİZMET PAKETLERİ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir